פנו ללא התחייבות לקבלת הצעה ממוסדות לימוד רלוונטיים   |   טל: 0723341778
שלח

לימודי הנדסאי פלסטיקה

הנדסת פלסטיקה הנו תחום בעל שני גוונים עיקריים: הגוון המדעי והגוון העיצובי. התחום מחבר בין חיצוניותם של המוצרים, ועיצובם, לבין מדעי החומר – פיסיקה וכימיה. שילוב ההיבט המדעי עם ההיבט העיצובי מבדיל את מהנדס הפלסטיקה מהמעצבים המקצועיים, ממש כשם שמהנדס הבניין שונה בתכליתו, ואחריותו מארכיטקט. 
 
לימודי הנדסת פלסטיקה נחשבים ללימודים מורכבים לכל אדם, וזאת ניתן להסיק מהפסקה שלעיל: סטודנט שחוזקותיו בתחום המדע נדרש לסגל לעצמו חוזקות חדשות בתחום העיצוב, וסטודנט שחוזקותיו בתחום העיצוב נדרש לשבת ולשנן נוסחאות ותיאוריות במדע על רבים מגווניו: פיסיקה, כימיה, מתמטיקה, ומקצועות ריאליים יחודיים לפלסטיקה כמו פולימרים.
 
אתגר נוסף בלימודים הללו הוא ההסתגלות למושגים חדשים בשפה האנגלית. גם דוברי אנגלית ואנשים שניחנו בשליטה טובה בשפה זו, נחשפים למושגים חדשים, שמהווים חלק אינטגרלי מהעבודה השוטפת. כפי ששופט במגרש כדורגל חייב לדעת מהו "נבדל" ומהי תנועה מסוג "נספרת", כך חייב מהנדס הפלסטיקה לדעת מונחים יחודיים למקצוע, בעזרתם יוכל לתקשר עם הקולגות שלו. 
 
אופן לימוד הנדסת פלסטיקה בישראל ובעולם
 
בדומה למקצועות רבים הקשורים לתעשייה, גם במקצוע זה אופן הלימודים יוצא מן התיאוריה לעבר הפרקטיקה. בשנה הראשונה ילמד התלמיד מקצועות מדעיים וכמותיים מעולם ההגות: מתמטיקה, פיסיקה, וכימיה,  בשילוב עם ניתוחים כמותיים הלקוחים מדיסיפלינת הסטטיסטיקה. בשנות אצמע התואר: שנים ב' ו ג', מקצועות המשלבים ידע מעשי ייחודי למקצוע מתחילים להילמד: פולימרים, קורסים במושגי המקצוע באנגלית, וקורסים העוסקים במרכיבים וההתנהגות של הפלסטיק כחומר. בשנה האחרונה במסלול בהנדסת פלסטיקה, מתחילים להילמד קורסים מעשיים בתחום, בהם נדרש הסטודנט לעבוד פיסית עם פלסטיק, וכן קורסים במסגרתם מבקר הסטודנט במפעלים אזרחיים וצבאיים כמו כתר ואלביט, וחווה את התעסוקה בתחום מקרוב.
 
המשתמשים השונים בענף הנדסת פלסטיקה
 
כל מפעל או חברה בע"מ שתחום עיסוקם הוא תחום הפלסטיק, ושהשימוש בפלסטיק הוא הנדבך העיקרי בפעילות החברה, או נדבך בולט בה. בדומה למסלול הלימודים, גם בשוק התעסוקה ניתן לעבוד הן בחברה שחורטת על דיגלה את תחום העיצוב והן בחברה שחורטת על דיגלה את תחום התפעול. ניתן לעבוד במפעל "כתר" המייצר רהיטים מפלסטיק, ומנגד לעבוד במפעל המייצר מוצרי פלסטיק המבצעים פעולה ספציפית, ועל כן נמדדים באיכות הפעולה הנעשית: מפעלים לייצור שואבי אבק, ממטרות, מיקרוגלים וכיוצא באלה. 
 
במישור הציבורי, הנדסת פלסטיקה הוא תחום מאד בולט בנחיצותו, והוא בא לידי ביטוי החל מייצור כלי תעופה צבאיים, ועד למוצרי התעשייה הצבאית, שהידוע שבהם הוא מערכת כיפת ברזל, ששימשה את תושבי דרום ומרכז מדינת ישראל בעתות המלחמה האחרונות. 
 
פנו ללא התחייבות לקבלת הצעה ממוסדות לימוד רלוונטיים   |   טל: 0723341778
שלח
פרסום תגובה
    
  פרסם תגובה